Tuesday, May 6, 2014

festivalul filmului european - ediția icsviii (3)


N-ați uitat deja, nu ? Ediția 18 a Festivalului Filmului European debutează, ca de obicei, de Ziua Europei, şi se desfăşoară, în perioada 9–18 mai, în Bucureşti şi Tîrgu Mureş. Organizator: Institutul Cultural Român, împreună cu Reprezentanţa Comisiei Europene în România, sub egida EUNIC și cu sprijinul ambasadelor şi centrelor culturale ale unor ţări europene. Proiecţiile din Bucureşti vor avea loc la cinematografele Studio şi Elvire Popesco în perioada 9-15 mai, iar cele din Tîrgu Mureş la cinematograful Arta, în perioada 16-18 mai.

Dacă n-ați dat încă de programul Festivalului - niște thumbnails aici, chiar de la organizatori: 

Bucureşti - Cinema Studio
Miss Violence (Grecia)
09-05-2014 19:30
Ziua filmului studenţesc (UNATC - România)
10-05-2014 15:00
Călătoria (Slovenia)
10-05-2014 17:30
Shorts by Adrian Sitaru – Chefu’ / Excursie / Counterpart 
10-05-2014 19:00
Don Juanii (Cehia)
10-05-2014 20:30
Eterna întoarcere a lui Antonis Paraskevas (Grecia)
11-05-2014 15:00
Shell (Marea Britanie)
11-05-2014 17:00
A fost fiul (Italia)
11-05-2014 19:00
Adio, Berthe! (Franţa)
11-05-2014 21:00
Excentricităţile unei blonde (Portugalia)
12-05-2014 18:00
Straniul caz al Angelicăi (Portugalia)
12-05-2014 19:15
Lunetistul (Danemarca)
12-05-2014 21:00
Câte-o armă-n fiecare mână (Spania)
13-05-2014 18:00
Cântece pentru un muzeu (România)
13-05-2014 20:00
Dragostea iubeşte coincidenţele (Turcia)
14-05-2014 18:00
Tura divină (Ungaria)
14-05-2014 20:00
Copiii din Kinshasa (Belgia - Comunitatea Valonia - Bruxelles)
15-05-2014 18:00
Peşte şi cartofi prăjiţi (Cipru)
15-05-2014 20:00

Bucureşti - Cinema Elvire Popesco

Băieţii şi Guillaume, la masă! (Franţa)
09-05-2014 18:00
McCullin (Marea Britanie)
09-05-2014 20:00
Sufletul cântului (Irlanda)
10-05-2014 15:00
Aventurile lui Tadeo Jones (Spania)
10-05-2014 16:00
Fantomele din Piramida (Danemarca)
10-05-2014 17:45
Canibalul vegetarian (Croaţia)
10-05-2014 19:00
Maratonul (Olanda)
10-05-2014 20:30
Germaine (Belgia)
11-05-2014 15:00
September (Grecia)
11-05-2014 17:00
Ultimii piraţi din Marea Neagră (Bulgaria)
11-05-2014 19:00
Bucureşti, unde eşti? (România)
11-05-2014 20:30
Casa bântuită (Italia)
12-05-2014 18:00
La limita de jos a cerului (Moldova)
12-05-2014 20:00
Max Beckmann (Germania)
13-05-2014 18:00
Păpuşa (Polonia)
13-05-2014 20:00
Miss Violence (Grecia)
14-05-2014 16:30
21 de metode de a distruge o căsnicie (Finlanda)
14-05-2014 18:30
Noua Call Girl (Suedia)
14-05-2014 20:00
Călătorie în Portugalia (Portugalia)
15-05-2014 18:00
Soldatul Jane (Austria)
15-05-2014 20:00

Bucureşti - ICR (Aleea Alexandru)

ANIM`EST PICK - Ursul uriaş 
11-05-2014 17:00
Anim`est PICK – SCURTMETRAJE ANIMASH 
11-05-2014 19:00
ANIM`EST PICK - Alois Nebel 
11-05-2014 21:00

Tg. Mureş - Cinema ARTA

Shell (Marea Britanie)
16-05-2014 19:00
Casa bântuită (Italia)
17-05-2014 14:00
Câte-o armă-n fiecare mână (Spania)
17-05-2014 16:00
Tura divină (Ungaria)
17-05-2014 18:00
La limita de jos a cerului (Moldova)
17-05-2014 20:00
Copiii din Kinshasa (Belgia - Comunitatea Valonia - Bruxelles)
18-05-2014 14:00
Maratonul (Olanda)
18-05-2014 16:00
September (Grecia)
18-05-2014 18:00
Călătoria (Slovenia)
18-05-2014 20:00



  
Festivalul Filmului European, ediția 2014, mai girează și o serie de alte întîmplări - cum ar fi:
joi, 8 mai, ora 19:00, Grădina ICR (Aleea Alexandru 38)
sîmbătă, 10 mai, ora 19:00, WASP Studios (Strada Ion Minulescu 67–93)
sîmbătă, 10 mai, ora 19:45, WASP Studios (Strada Ion Minulescu 67–93)
duminică, 11 mai, ora 13:00-16:00, Institutul Cultural Român (Aleea Alexandru 38)